İstanbul’dan Bodrum istikametine balığa çıkmaya karar veren daimi dostlarımız İbrahim Kardeşimiz ve Yusuf dayımız, seyahatlerinden bir gün önce bizlere telefonla ulaşarak “Bodrum’ mı yoksa Antalya’ya mı gelelim?” diyerek başladı her şey. Kesinlikle gelmelisiniz Kuzu’lar (amberjack) birbiriyle savaşıyor dememize mütakip 10 dakika içerisinde uçak biletlerini alan İbrahim hemen hazırlıklara başladı ve ertesi sabah buluşmak için kendileriyle sözleştik.

Sabah saat 04:00 gösterdiğinde bizleri her zamanki gibi büyük bir nezaketle evlerimizden alan misafirlerimiz ile Poyraz Paşa Av Marketi‘nin yolunu tuttuk. Buradan özel olarak seçtiğimiz jigler ve assistler ile yola koyulduk. Yolda İbrahim bize bir misafirimiz daha olduğunu söyleyince şaşırdım. Genelde yalnız gelirlerdi. Kadere bakın ki havalimanında kamış çantaları başka bir balık avı tutkunu abimiz Ferhat Abi ile karışmış kendilerini de avımıza davet ederek ekibi güçlendirmişler.

Yoldan poğaçalarımızı alıp saat 05:00 civarı vira bismillah deyip limandan avara olduk. Yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuktan sonra Ekrem Kaptan bizi meramıza getirdi.

İbrahim ilk oltasına suya indiren oldu ve aradan 30 saniye geçmeden o müthiş kalama sesi ile beraber “ALDIM” diyerek kulaklarımızın pasını sildi. İbrahimin balığı daha yarılamamış iken Ekrem Kaptan da balığını bindirmişti bile. 

Daha ilk iki atışta gelen Kuzu palazları (1-2kg arası) günümüzün bereketli geçeceğinin habercisi oldu. Aldım, geldi, bindi sesleri arasında saat 09:00 a kadar tüm ekip birer ikişer Kuzu almaya devam ettik. Ancak bir tek Yusuf dayımız henüz balık alamamıştı. Takımları, jigleri her şeyi değiştirmemize rağmen av yapamayıp arka platformda şansını aramaya başladı.

İlk atışında Ferhat Abinin bir teknik direktör edası ile jige nasıl aksiyon vermesi gerektiğini anlatırken bammmmm. İnanılmaz bir kalama sesi ile irkildik. Bu sabahtan beri gelen balıklara benzemiyordu. Büyük bir heyecan ve sakinlikle balığı yüzeyletmeyi başaran dayımızın ödülü tam 4 kilo 400 gram ağırlığında bir Kuzu (amberjack) oldu.

Sonrasında sırasıyla İbrahim ve Ferhat abi 4 kilogram üzeri avlarıyla teknemizi şenlendirdiler. Bu avları yaparken 3 tane mücadelemizi kaybettik ve balıklar mücadeleden galip ayrıldılar.

Büyüklerden sonra katılımcılarımızda limitleri doldurduğumuz bilinciyle balık hala yiyor iken avı sonlandırmak istediler. Kendilerini bu anlayışlarından ötürü tebrik edip Sıçan Adası arkasında kahvaltımızı yapıp dönüşümüzü gerçekleştirdik.

Keyifli bir ekip ve avla sonlandırılan gün gibisi yok…

Kuzu (seriola Dumerili, amberjack)avı fotoğrafları

Kuzu (seriola Dumerili, amberjack) avı videoları​

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *