Antalya Jig Avı

Mücadele ve Adrenalinin doruğa ulaştığı anlar için...

Jig Avı Nedir?

Jigging avı kendi içerinde bir kaç disiplin barındırmasına rağmen rağmen Antalya Jig Avı olarak bizler çoğunlukla Vertical Jigging (Dikey Seyirtme) sistemini kullanıyoruz. Jig Avı kısaca derin sularda avlanan avcı balıkları sahte yemler ile kandırarak avlama yöntemidir. Peki bu balıkları kandırmak nasıl mümkün olmaktadır.

Jig Avı İçin Kullanılacak Sahte Yemler ve Özellikleri Nelerdir?

Jig Avları için özel olarak üretilen sahteler çok çeşitlidir. Ancak hepsinin ortak üretim hedefi aksiyon verildiğinde yaralı balık, vurgun yemiş balık vb. şekillerde davranmasıdır. Büyük balıklar özellikle fazla enerji kaybetmeden en kolay avı yapmayı hedeflerler. Bu sebeple herhangi bir şekilde canlı ama hareketleri kısıtlı yaralı balıkları avlamayı tercih ederler. Doğru aksiyonlar verilerek kullanılan jigler avcı balıkların dikkatini çekerek yeme atlamalarını sağlarlar.

Jig için kullanacağımız sahte yemler avlanacak balığın cinsine, o bölgede avladığı hayvanın türüne, hava ve deniz durumuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Kalamar sezonunda Kuzu (Amberjack) avı yapmak için kalamar tipinde jigler kullanmak daha doğru olacaktır. Bununla beraber sardalye zamanı sardalyeye benzeyen yemlerin kullanılması başarıyı önemli ölçüde artıracaktır.

Açık havalarda daha çok renkli jigler, kapalı havalarda ve bulanık sularda balığın yemi farketmesini kolaylaştıracak Glow özellikli jigler tercih edilmelir.

Kullanacağınız jiglerin özelliğini belirleyen bir diğer faktör avı gerçekleştireceğiniz derinlik ve kamışınızın aksiyon değerleridir.

Antalya Jig Avı nda Avlanacak Balık Türleri Nelerdir ?

Antalya Körfezinde sezonuna bağlı olarak Kuzu (Amberjack – Seriola Dumerili), Kuzu Palazı, Sinarit, Trança, Yazılı Orkinos (Euthynnus alletteratus), Tral, Lahoz, Grida, Palamut (sarda sarda) vb. avlarını gerçekleştirmekteyiz.

Jig Avına Gelmek İstiyorum Ancak Yeterli Ekipmanım Yok, Ne Yapabilirim? 

Antalya Jig Avı na gelmek istiyorsunuz ancak yeterli ekipmanınız yok. Hiç üzülmeyin. Teknelerimizde yüksek segmentli ekipmanlarımızı kiralayabilirsiniz. Kamış, makine, ip ve leaderı bağlanmış şekilde size teslim ediyoruz. Kullandığınız jigleri ise piyasadan uygun fiyatla tedarik edebileceğiniz gibi teknemizden de ücreti mukabilinde tedarik edebilirsiniz. Kiraladığınız ekipmanın sorumluluğu size ait olup denize düşürme, kırma, zarar verme vb. durumlarda ekipmanın piyasa değerini karşılamanız gerekmektedir.

Antalya Jig Avı Programı 

Poyraz Paşa Yatçılık olarak Antalya Jig Avlarına sezona göre avlanacak balık tipine karar vermekle başlıyoruz.

Gidilecek meranın uzaklığına göre sabah 05:30 ile 06:30 arası hareket ediyoruz. Meralarımız daha önceden avlandığımız ve başarı elde ettiğimiz yaklaşık 200 referans noktasını kapsamaktadır. Bu noktaları mevsimine göre tek tek ziyaret edip, balık bulucumazdan gelen sinyallere göre avlanmaya karar veriyoruz. Popülasyonun yoğun olduğu yerlerde balık türü, hava ve deniz şartlarına göre yem seçimimizi yapıp aksiyona başlıyoruz.

Balığın iğneye takılmasına müteakip avımızda adrenalin dolu dakikalar başlıyor. Direktiflerimize uyduğunuz sürece balığı yukarı almanız olası. Ancak kesinlikle bize oltayı verip çekin dediğinizde size yardımcı olmuyoruz. Balığın kaçmasına sebep olsa da o hazzı sizin yaşamanız için mücadele ediyoruz.

Antalya Jig Avı mızı sabah suyu ve akşam suyu olmak üzere günde iki kere düzenleyebiliyoruz. Ortalama av süresi her bir av için 6 saati bulmaktadır.

Antalya Jig Avı na rezervasyon yaptırmak için Rezervasyon Formu nu doldurun.