Gece Yemli Mırmır Avı

Mırmır Balığı Genel Özellikleri

Mırmır balığı gündüzleri derin sularda dinlenerek, havanın kararmasıyla beraber neredeyse kıyıya 3-4 metre yakınlara gelip avlanan bir balıktır. Genellikle 5li 10lu sürüler halinde gezen mırmır balıkları gürültü ve ışıktan oldukça ürker. Mırmır balığı kumluk alanlarda kumu eşeleyerek kurt vb. deniz canlıları ile beslenir. Mırmırları 25cm ve üzerine “Eşşek Mırmırı” denir. Mırmırlar boyları büyüdükçe daha seyrek gruplar halinde dolaşırlar.

Mırmır balığının çok ürkek bir hayvan olduğunu daha önce belirtmiştik. Ancak aynı oranda da meraklı olan mırmır bir merada yem gördüğünde ona dokunmadan asla geçmez. Gece mırmır avları Akdeniz’de özellikle Sonbahar ve Kış aylarında kıyılara yakın avlaklarda gerçekleştirilen, zor olduğu kadar aksiyonu bol, heyecanı bol bir avdır. 

Mırmır avının bereketli geçmesi için en önemli etkenler, doğru mera seçimi, ses ve ışık disiplinine tam uyumdur. Özellikle insan sesine karşı oldukça hassas olan mırmır balığını avlarken sessizlik birinci etken olup, gece kullanılan kafa lambalarının kesinlikle denize yansıtılmaması gereklidir. Işık kaynağı olarak kafa lambası vb. ışık kaynaklarının kırmızı renkte kullanılması tavsiye edilir. Kırmızı ışık suda çok fazla uzağa ilerleyemediği için dipteki balığı rahatsız etmez.

Mırmı Avı İçin Tavsiye Ettiğimiz Olta Takımları

Mırmır avlarında özellikle tekne avları için konuşuyorsak ikili ya da üçlü uzun köstekli (tercihen 30-35cm) takımları tercih ediyoruz. Bununla beraber sıyırtma kurşunlu gezer takımlar, sonsuz gezerli takımlar ya da yılan dili takımları kullanabilirsiniz. Kullanacağınız iğne modeli olarak “CHINU” modelini tavsiye ederiz. 

Yine aynı şekilde tekneden LRF (Light Rock Fishing) disiplini ile mırmır avı yapılması çok keyiflidir. Jig Head arkasına takılan özellikle kokulu kurtlar mırmır’ın hiç bir şekilde hayır diyemeyeceği bir seçenektir.