Benekli Orkinos Avı

Güç, Hız, Adrenalin...

Antalya Körfezinde yılın her dönemi av veren Benekli Orkinoslar, güçlü yapısı, mücadeleci kimliği ve devasa boylara ulaşabilen genetiği ile yapılan en keyifli avlardan birisidir. Familyası: Uskumrugiller (Scombridae) olan bu balık, Atlantik, Pasifik, Hint Okyanusu ve denizlerimizde yaşar. Boyu 5-6 metre, ağırlığı 900 kilograma ulaşabilen göçmen bir balık olan orkinoslar çok hızlı yüzer, kendinden küçük balıkları avlar. Eti konservecilikte kullanılır. Ömrü: 15 yıldan fazladır.

 

Av limiti olarak minumum boyu 45 cm ve kişi başı iki adet olan Benekli Orkinoslar, tekneden sırtı, yatay veya dikey seyirtme, canlı bırakma ve at çek metodları ile avlanabilirler.

Mayıs-Haziran aylarında suların ısınması ile kıyılara yaklaşan orkinoslar sabah gün doğumu ile avlanmaya başlarlar. Bu avda en keyifli av şekli avlanırken su üstündeki sürüleri yararak oynak veren balıkların sesiz bir şekilde yanına yaklaşılıp at çek metodu ya da yatay/dikey seyirtme ile balığın kandırılmasıdır.

Kıyıya yakın yapılan at çek avlarında oltaya binen 2-5 kg’lık orkinoslar büyüklüklerine göre ilk anda çok ciddi bir kaloma alırlar. Bu avlarda özellikle 6000 ve üstü minumum 7 kg draglı makineler, yüksek atarlı shore jig, spin kamışları, en az 300 mt,  tercihen ip misinalar kullanılmalıdır.

Açık deniz avları, canlı bırakma yada yatay seyirtme (trolling) ile yapılan avlarda hedeflenen 50kg ve üstü avlarda, çok daha güçlü tercihen çıkrık makineler ve üzerlerinde 1000mt ve üzeri misina ve sert aksiyonlu, kısa ve güçlü trolling kamışları tercih edilmelidir.

Teknelerimizde yapılmak istenen orkinos avları için katılımcılarımız kendi ekipmanları getirebilir, sorumlukları kendisinde olmak üzere ekipmanlarımızı kiralayabilirler.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”24″ number_of_columns=”4″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=” ” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Genel olarak Mayıs-Haziran 

Benekli Orkinos Avı Rezervasyonu için lütfen tıklayınız.